Çorum Ziyareti

Çorum Ziyareti

Dernek olarak Çorum’da yaşayan sokak hayvanlarının durumunu yerinde görmek için bizzat Çorum’u ziyaret ettik. İlk olarak  Çorum Bayat Belediyesine ait Kum Eleme Tesisine uğradık. Buradaki gözlerimize göre; kısırlaştırma söz konusu değil. Çok acil olarak yetişkin köpeklerin tamamı kısırlaştırılmalı, aşılanmalı ve küpe takılmalıdır. Burada köpeklerin saklanabileceği ve sığınabileceği pek çok alan mevcut ancak daha profesyonel bir çalışma yapılarak, açık alana, yan yana dizilecek şekilde her köpek için kulübe yerleştirilebilir. Su sorunu yok ancak kesinlikle mama sorunu var. Belediyenin her hafta buraya düzenli olarak mama teslim etmesi gerekiyor ki, tesisin çalışanları belediye işçisi ve onlar gerekeni yapabilir. 5199 numaralı yasaya istinaden ivedi olarak yapılmasını talep ediyor ve bekliyoruz. Vicdanlar uyutmamalı!

İkinci durağımız Bayat çöplüğü oldu. Buraya gelmeden önce aklımızda bir takım şeyler vardı ve aynen gerçekleşti. Ankara’dan Çorum Bayat çöplüğüne su getirdik. Evet, su getirdik. Çöplüğün alt kısmında, uzunca bir tepe, akan kirli bir su var ve oraya yavruların ne inmesi ne de çıkması mümkün değil. Zira koyduğumuz suları hayvanlar anında bitirdi. Söz konusu akan suyun bir süre sonra akmadığı bilgisini de aldık. Buraya gelen hayvansever arkadaşımız 2-3 ayda bir geldiği için, burada yaşayan köpekler sizlerin de tahmin edebileceği gibi sadece ÇÖP tüketmektedirler. Buraya belediyenin MAMA VE SU ODAKLARI, kulübeler yerleştirmesi gerekiyor. Bu odakları haftada en az 1 gün YETERİNCE doldurması gerekiyor. Sadece 6 köpeklik 2 kulübe mevcut ve onu da zaten hayvanseverler yerleştirmiş. Söz konusu köpekler çöplüğün karşısındaki dağı eşelemek suretiyle kendilerine sözde yer yapmışlar. Ve tabi ki bir tane bile küpeli köpek göremedik. 5199 numaralı yasaya istinaden ivedi olarak yapılmasını talep ediyor ve bekliyoruz. Vicdanlar uyutmamalı!

Üçüncü durağımız Çorum Katı Atık Tesisleri oldu. Her ne kadar 5199 numaralı yasa kapsamında yine Belediyenin burayı da beslemesi gerekse de, söz konusu bölgenin gönüllülerin ilk ve en önemli talebi 500 civarında köpek için kulübe yerleştirilmesi. Öyle ki, söz konusu yerde sığınabilecekleri HİÇBİR YER YOK. 5199 numaralı yasaya istinaden ivedi olarak yapılmasını talep ediyor ve bekliyoruz. Vicdanlar uyutmamalı!