Balıkesir Ziyareti

Balıkesir Ziyareti

20-21-22-23 Nisan tarihlerinde, Ayvalık merkezli olmak üzere, Balıkesir ve civarı ilçelerinin bir kısmını ziyaret ettik. Sizlerle görüşlerimizi paylaşmak istiyoruz.

Ayvalık sokaklarında çok fazla vakit geçirdik. Sokaklar köpek ve kedi dolu. Özellikle cins köpekler dikkat çekiyor. Her 2-3 sokaktan birinde cins köpek görmek mümkün. Aklınıza hangi cins geliyorsa var. Özellikle küçük ırk cins köpeklerin çokluğu dikkat çekiyor. Zamanında parayla alına köpekler, yazlıkçılar tarafından dönüş yolunda terk ediliyor; bu yüzden Ayvalık – Balıkesir yolu ölü hayvan dolu. Bu noktada, ilgili belediyelerin gönüllüler ve derneklerle çalışmalar yaparak, küçük ırkların sahiplendirilebilmesi için en yakın büyük şehre, hatta mümkünse Ankara – İstanbul gibi büyük şehirlere transferlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Hem birkaç can yuva bulabilir, hem de Ayvalık (veya çevre ilçelerin) sokakları rahatlamış olur.

Çok net ifade etmek isteriz ki; su sorunu var. Önünde su olan çok az mağaza ve ev var. Hal böyle olunca köpeklerin bitkinliği, kedilerin kirli oluşu kesinlikle dikkatlerden kaçmıyor. Yemek sorunu olduğunu düşünmüyoruz çünkü kilo anlamında sorun tespit etmedik. Halkın bilinçlendirilmesini öncelikle belediye sağlamalı. Esnafı ve vatandaşları bilgilendirmeli. Kendisi su kabı dağıtmalı fakat parklara konulan sulukların tamamına yakını boş. Dolu olsa bile her hayvan bu suluklara ulaşamaz. Hali hazırda yazlıkçıların sezonu açmadığı dönemlerde, suluklara uzak yaşayan hayvanların durumu daha da içler acısı. Gönüllülere de çok büyük iş düşüyor.

Yaptığımız görüşmelerden anladık ki, ‘’Hayvanlara bakılıyor’’ deniyor, dolayısıyla herkes birbirinin baktığını düşünüyor. Dikkatimizi çeken bir diğer ilginç şey ise, köpeklerin tamamına yakını insanlarla temas etmekten kaçınıyor. Bunun nedeni muhtemelen dışlanma olabilir.

21 Nisan cumartesi günü Ayvalık barınağına gittik fakat içeriye alınmadık. Kapıda ‘’Ziyaret günleri ve saatleri hafta içidir.’’ şeklindeki ibareyi gösteren ‘’görevli’’ buna dayanarak bizi içeriye almayı reddetti. ‘’Bir hayvansever, MİSAFİR, vatandaş ve dernek başkanı olarak bizi içeri almanız size olumlu puan kazandırır’’ dememize rağmen içeri almadı. Ayvalık belediyesi ve belediye başkanı sosyal medya mesajlarımızı görmezden geldi. Eminiz çünkü hem Ayvalık’a gitmeden, hem orada olduğumuz süre boyunca, hem de dönüşte asla dönüş yapmadılar.

23 Nisan pazartesi günü yaptığımız Balıkesir barınağı ziyaretimizde ise görevli hekim bizi kapıda karşılayarak, tüm barınağı her ince ayrıntısına kadar gezdirerek, bilgi verdi. Barınağın temizliği, insanlar için oluşturulan oturma alanı, çocuklar için düzenlenen oyun parkı, seminer salonu dikkatimizden kaçmadı. Kendilerine teşekkür ederiz. Bu barınakta da, maalesef, onlarca cins köpek var.

Ayvalık ve civarı ilçelerdeki hayvanseverlere bir araya gelerek, sorunları konuşmalarını ve yetkililerle görüşmelerini tavsiye ediyoruz.