Hasanoğlan Ziyaretimiz

Hasanoğlan Ziyaretimiz

”Hasanoğlan Eğitim, Kültür, Yardımlaşma Ve Çevre Koruma Derneği” ve gönüllü Eser Hanımın da davetiyle, Ankara’nın Elmadağ ilçesine bağlı Hasanoğlan’daydık. Bölgede yaşanan sorunları anlattılar. Biz de onlara 5199 numaralı hayvan koruma kanuna istinaden haklarını ve neler yapabileceklerini anlattık. Gördüğümüz kadarıyla iletişime ve işbirliğine son derece açık,bölgede sevilen, 300 üyesi olan bir dernek. Elmadağ Belediyesi, hem insanların hem de hayvanların selameti için bu fırsatı kaçırmamalıdır.

Hasanoğlan’da sivil vatandaşlarla yaptığımız görüşmeler, bazı resmi görevlilerden aldığımız bilgiler ve saha gözlemlerimize dayanarak hazırladığımız raporumuz şu şekilde;

* Çok fazla kısır olmayan köpek var çünkü barınakta kısırlaştırma yapılmıyor. Yakalanan köpekler, Ankara Büyükşehir Sincan Rehabilitasyon Ve Tedavi Merkezine gönderiliyor, kısırlaştırılıyor. Ankara Büyükşehir’in, Ankara ilçe belediyelerinin bu yükü Büyükşehir’e yüklemelerinden dolayı rahatsız olduğunu da çok iyi biliyoruz çünkü her yerde bunu açıkça dile getiriyorlar. Elmadağ dahil olmak üzere bütün ilçeler, barınaklarında kısırlaştırma yapmak zorundadırlar. (Gönüllülerle işbirliği içerisinde)

* Elmadağ Belediyesinin, Hasanoğlan barınağına ivedi olarak bir hekim ataması, tedavi ve kısırlaştırma yapması gerekmektedir. Bu hekim, mesaisini barınakta tamamlamalıdır. (Gönüllülerle işbirliği içerisinde)

* Hasanoğlan Barınağında gece bekçisi yok. Mesai bitiminden sonra kapıya kilit vuruluyor ve hayvanlar bir sonraki güne kadar beklemeye geçiyor. Böyle bir durumda kötü niyetli kişilerin barınağa girmesi, barınaktaki hayvanları zehirlemesi, serbest bırakması veya hırsızlık yapması uzak bir ihtimal değildir.

* Elmadağ belediyesinin, Hasanoğlan’ın çeşitli noktalarına mama ve su odağı yerleştirmesi, yasal uyarı afişleri asması gerekmektedir.  (Gönüllülerle işbirliği içerisinde) ”Buradaki hayvanlar çöpleri çok fazla karıştırıyor” denmişti ve öyle olduğunu gözlerimizle gördük çünkü Hasanoğlan’ın tamamını besleyen bir gönüllü yok.

* Barınağın kedi bölümü yok. Kedi doğasına uygun bir yer yapılması gerekmektedir.

Biz hem Hasanoğlan gönüllülerinden ve vatandaşlarından, hem de Elmadağ Belediyesinden umutluyuz. Bu hisse kapıldık. Umarız yanılmayız.

No Comments

Comments are closed.