Çankırı Çerkeş Ziyaretimiz

Çankırı Çerkeş Ziyaretimiz

Pader olarak 2019’un ikinci şehir dışı ziyaretini Çankırı’nın Çerkeş ilçesine giderek gerçekleştirdik. Yol boyunca gördüğümüz bütün hayvanları besledik. Bugüne kadar gittiğimiz tüm şehirlerde, yol boyunca gördüğümüz en fazla nüfus burada vardı.

Çerkeş’in hayvanlarla ilgili çok büyük sorunları var. Belediye barınağı yok. Kısırlaştırma yok. Kulübe yok. Tedavi yok. Hayvanlara tepki (!) var ama kimse 5199 neden uygulanmıyor diye sormuyor çünkü 5199 bilinmiyor.

Bütün ilçeyi gezdik. Hepsi yemek derdinde. Yeterli yemeği bulamadığı için çöpleri karıştırıyorlar. Kedileri çöpten çıkardık. Çerkeş’in ne kadar gönüllüsü varsa hepsinin BASKI altında olduğu çok açık. Hatta çarşıda ”Bu canları neden pas geçiyoruz” diye sorduğumda ”Gündüz besleyemiyoruz. Tepki alıyoruz. Gece besliyoruz” diyorlar.

Bu kabul edilebilir mi? Belediye korumayacaksa kim koruyacak? Pazar alanının yanındaki çöplük. Bir vatandaş çöplüğe dev poşet dolusu et atmış. İnsanların yemediği kısımlar. Köpekler o et için birbirini öldürecekti. Çöpe atılacak nimet varsa, hayvanlara verilmesi gerekmez mi? Kanun ”Eğit-Bilgilendir-Uygula(t)” demiyor mu?

Bir apartmanın altına anne ve yavrular sığınmış. Sağ olsunlar, kimse ”Götürün bunları” dememiş. Sığınmalarına izin verilmiş. Biz de bir karşılık olarak hemen o köşeyi temizledik, kulübe olabilecek bir malzeme getirildi. Sitenin etrafındaki ve içindeki dışkıları da temizledik. Belediye kısırlaştırma yapmaz ise sorunlar bitmez.

Tedaviden vazgeçtik. En azından kısırlaştırma! Küpe! Aşı! Kanun ”Gönüllüler işbirliği yap” diyor. Çerkeş ilçesi bir avuç insana sahip olduğu için şanslı çünkü hangisiyle konuşsak ”Bize deli gözüyle bakıyorlar” diyorlar. Genelde köylüler köpeklerini terk ediyor. Kimisi ise çiftleşsin diye Çerkeş’e bırakıyor. Bunu yapanlar tespit edilmedi çünkü nüfusun artmasına sebep oluyorlar. Çerkeş, çivi tasmalı, kulakları kesik köpek dolu! Çiftleşmek için bir dişinin etrafında 4 erkek saydık! Ne yaptığımızı görüp gelen, teşekkür eden, Allah razı olsun diyen tüm Çerkeş halkına teşekkür ederiz.

No Comments

Comments are closed.