Kedi Sahipleri Bir Kedi Daha Sahiplenmek İsterse

Kedi Sahipleri Bir Kedi Daha Sahiplenmek İsterse

EVDE BİR KEDİNİZ VAR ANCAK BAŞKA BİR KEDİ DAHA SAHİPLENMEK İSTİYORSUNUZ. BİRBİRLERİNE NASIL ALIŞACAKLARI İSE SİZİN İÇİN KOCAMAN BİR SORU İŞARETİYSE BU YAZIYI OKUYUN LÜTFEN!

Bir kedi ile daha yaşamaktan daha güzel 2 kedi ile yaşamaktır. Eğer siz de böyle düşünüp bir kedi daha sahiplenmeye karar verdiyseniz bu içerik tam size göre. Bu kararın ardından düşüneceğiniz en önemli şey “sahiplendiğim kedi ve evdeki kediyi nasıl birbirlerine alıştırırım” olacaktır.

“İki kediyi birbirine nasıl alıştırırım?” sorusunun cevabı aslında çok zor değil. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var.

Kedilerin sosyal yaratıklar olması gerekmediğini unutmayın – etrafındakilere bağımlı olan köpeklerden farklı olarak kediler, çevrelerinde sosyal yapı olmadan güle oynaya kendi başlarına hareket ederler. Siz etrafında başka bir kedi olmasını isteseniz de, onların bir arkadaşlığa ‘ihtiyaç’ duyması mümkün değildir. Kedileri birbirlerinden hoşlanmaya zorlayamazsınız, yalnızca bunu deneyebilirsiniz; çünkü bazı kediler kolayca yeni gelen kediyle birlikte yaşayacak, bazıları ise hiçbir zaman iyi geçinmeyecek ya da birbirleriyle huzursuz bir ateşkes koşullarında yaşayabileceklerdir. Bununla birlikte, mama ya da güvenli uyuma yerleri açısından aralarında bir rekabet yoksa (çoğu huzurlu evde olduğu gibi), bu durumda kediler eninde sonunda birbirlerini kabul edecek ve bazılarının diğer kediyle yakın bir bağ oluşturduğu dahi görülecektir. Kedilerin iyi geçinip geçinemeyecekleri onların kendi tercihi olabilmekle birlikte, yeni kedi ya da kedi yavrusunu evinize alıştırmak ve evde yaşamakta olan kedi veya kedilerle kaynaştırmak için kullanacağınız yöntem, başarı ya da başarısızlık arasında fark oluşturabilir. Bir ilişki şiddet dolu ya da fazlasıyla korku verici hale geldiğinde ve kedi tehdit edildiğini hissettiğinde, davranış kalıplarının değiştirilmesi çok güç olabilir. Bu nedenle, aşırı tepkileri önleyen ve yavaş yavaş gerçekleştirilen dikkatli tanışmalar çok önemlidir.

Kedilerin başarılı bir şekilde bir araya getirilmesi için bazı aşamalardan geçilmelidir:

Yavru kedi mi, yoksa yetişkin bir kedi mi?

Bir yavru kedi, henüz cinsel açıdan olgunlaşmamış olması nedeniyle, evde yaşayan kedi için yetişkin bir kediye kıyasla daha küçük bir tehdittir. Evde yaşayan kedinin rekabetini minimum düzeye indirmek için karşı cinsiyetten bir yavru kedi almak daha da iyi olabilir. Kısırlaştırma, buna benzer pek çok sorunu çözümlemekle birlikte, bunların tümünü ortadan kaldırmayabilir. Yetişkin bir kedi alıyorsanız, yine de karşı cinsiyetten bir kedi almanız daha iyi olabilir.

Ne zaman Tanıştırmalı?

Evin sakin olduğu sessiz bir anı seçmelisiniz – kutlamalar, partiler, yakınlarınız ya da arkadaşlarınızın ziyaretlerini önlemeli ve her iki kediye de huzur güvencesi verme üzerinde yoğunlaşmak için zaman ayırmalısınız.

İlk Tanışma: Koku

Kokunun, iletişim ve sağlık açısından kedilerin en önemli duyusu olduğunu unutmayınız. Evde yaşamakta olan kediyle tanıştırmadan önce, ‘evin’ kokusuna alıştırarak, yeni kediyi evinize alıştırmaya çalışabilir ve onun için daha az yabancı hale getirebilirsiniz. Bunu sağlamak için, kedilerin her birini ellerinizi yıkamadan ve kokuların karışmasını sağlayarak okşamalısınız. Eviniz ve mobilyalarınıza sürtünmesini sağlayarak ve yumuşak bir havluyla yavaşça okşayarak kedinin baş çevresinden de kokular toplayabilirsiniz. Benzer şekilde, kedinin önce eve ve diğer kediye ait yeni kokulara alışmasına izin vermeniz, ilk tanışmayı daha kabul edilebilir bir hale getirebilir. Dolayısıyla, kedilerin tanışmasını birkaç gün ve hatta bir hafta ertelemeniz çok yararlı olabilir. Bu süre içinde, onları ayrı odalarda tutmalı, ancak gerçekten karşılaşmadan, birbirlerinin odasını ve yatağını incelemelerine izin vermelisiniz.

Güvenli Tanışma için Kafes

Tanışmalar için bir kafes ya da taşıma çantası kullanımı Hem yeni kedinin, hem de evde yaşayan kedinin kendilerini mümkün olduğunca güvende hissetmelerini sağlamak ve yeni gelen kediyi (bazen de tam tersi olabilir) kovalanmaktan ya da tehdit edilmekten korumak sizin elinizdedir. İlk karşılaşmalarda kavga ya da kovalamaların kötüye gitmesine izin verilirse sorunlar ortaya çıkabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu, ilk tanışmalar için bir kedi yavrulama kafesi kullanmaktır. Kedi yavrulama kafesleri, yaklaşık 1 metreye 0.75 m ve 1 m yükseklikte, kapısı güvenli bir şekilde açık ya da kapalı tutulabilen, metal örgü kafeslerdir. İçerideki kedi etrafında neler olup bittiğini görebilir ve içeride, kendi ‘deliğinde’ olduğu için güvende hisseder.

Kendini korunmasız hissettiğini düşünüyorsanız, kedinin kendisini daha güvende hissetmesini sağlamak için, başlangıçta üstünü bir battaniye ile kapatabilirsiniz. Kafes, kedilerin birbirlerini görmelerine, parmaklıklar arasından koklamalarına ve herhangi bir saldırı ya da tehdit olmadan tıslayarak inilti benzeri sesler çıkarmalarına olanak sağlar. Parmaklıklar, onları birbirine yaklaştırırken, aynı zamanda koruma da sağlar. Yeni bir yavru kedi aldıysanız, bu durumda başlangıçta yavru kediye saklanacak bir yer olarak daha büyük bir kafes kullanmanız çok yararlı olabilir. Tanışmaları kafes kullanılarak gerçekleştirilebilir ve dışarıya çıkıyor ve onun yaramazlık yapabileceği ya da tehlike oluşturabilen bir yerde kalmasını istemiyorsanız, yavru kediyi yatağı ve kum kabı ile birlikte kafeste tutabilirsiniz. Yavru kedi geceleri diğer hayvanlarla aynı odada kafese kapatılabilir (içmesi için su sağlanarak) ve güvenli bir şekilde birbirlerine alışmaları sağlanabilir. Kafes ya da parmaklıklı bir kutu bulamıyorsanız, bu durumda ilk tanışmalar için bir kedi taşıma çantası ya da sepet kullanabilirsiniz. Çok küçük olduğundan, kedi ya da yavru kedi için uzun bir süre boyunca kapatacağınız bir sığınak olarak kullanmanız elbette ki mümkün olmayacaktır; ancak hiç yoktan iyidir.

Tanışmalar için bir taşıma çantası ya da kafes kullanımı nasıl olmalıdır?

Yeni kedi ya da yavru kediyi kafese/taşıma çantasına koyun ve evinizde yaşayan kedinin odaya girmesine izin verin. Bir kedi taşıma çantası kullanıyorsanız, kedilerin zorlanmadan birbirleriyle göz teması kurmaları için – göz teması kuramamaları saldırganlığa neden olabilir – çantayı yere koyun. Evinizde yaşayan kedinin odaya girmesine izin verin, ilginizi ona yöneltin ve sessiz bir güvence verin. Kedi, yeni kediyi incelemeden kaçıp gitmeye karar verirse, onu bu tanışma için zorlamayın; ancak bazı şeylerin biraz zaman alabileceğini kabul etmelisiniz – kediniz muhtemelen agresif tanışmalara başlamak yerine yoldan çekilen ve evde yaşayan yeni kediyi zaman içinde kademeli olarak kabul eden bir özellik göstermektedir. Kedilerin saldırganlık belirtileri göstermesi halinde, bir sesle dikkatlerini dağıtın ve daha sonra sakin karşılaşmaları için onları teşvik edin. Kedileri birbirlerine yaklaşmaya, başka bir kedinin varlığını kabul etmeye teşvik etmek ve bunu olumlu bir deneyim haline getirmek için ödül bisküvileri kullanabilirsiniz – kedilerin, haykırma ya da bağırma sayesinde değil, güzel şeyler yaşayarak birbirleriyle arkadaş olmasını istersiniz değil mi? Büyük bir kafes kullanıyorsanız, birbirlerine yavaş yavaş alışmaları için, birkaç gün yavru kedi/kedinin kafeste olduğu zamanlarda evde yaşayan kedinin özgürce girmesine izin verebilirsiniz. Bir taşıma çantası kullanıyorsanız, bu durumda biraz daha aktif olmanız ve sık karşılaşmalar planlamanız gerekecektir. Her iki yöntemde de, yeni kediyi kafesin ya da yerdeki taşıma çantasının içinde, evde yaşayan kediyi ise dışarıda tutarak kedilerinize aynı anda mama vermeye başlayabilirsiniz. Bu süreç boyunca, bazı tıslamalar ve tükürmeler olabilir; ancak bu durum yavaş yavaş değişerek meraka ve kademeli bir kabullenmeye dönüşmelidir – bu kabullenme, kedilerin bireysel özelliklerine bağlı olarak birkaç gün ya da hafta sürebilir.

Yüz Yüze Karşılaşma

Kafes olmadan bir araya gelmelerine izin vermek için doğru zamanın geldiğini düşündüğünüzde, dikkat dağıtıcı unsur olarak yine mama kullanabilirsiniz. Oldukça fazla acıkmaları ve daha sonra aynı odada beslenmeleri için bir süre mama vermeyin. Kedinin mobilyaların arkasına kaçabileceği, yükseğe sıçrayabileceği ya da isterse saklanabileceği bir oda seçin. Evde yaşamakta olan kedinin mamasını kabına koyun ve ardından yeni kedinin onun kabından yemesine izin verin – başlangıçta yan yana gelmeyen kedilerin ne kadar yakın olabileceklerinin takdiri size kalacaktır. Sakin olun, güven verin ve gerçekleşmesini istediğiniz davranışı överek ve sevdiği bir mamadan vererek ödüllendirin. Kedilerin birbirleriyle ne kadar iyi geçindiklerini değerlendirin – onlar kendi yerlerini belirleyip uyumak için kıvrılabilirler ya da kısa bir süre için yeni kediyi ayrı tutmanız, öğünleri onların biraz daha bir arada kaldıkları bir süre olarak kullanmanız gerekebilir. Artık dövüşmeyeceklerinden ya da birbirlerini kovalamayacaklarından emin olduğunuzda, artık tüm evi kullanmaya başlayabilirsiniz. Kediler muhtemelen aynı evde barış içinde yaşamalarına olanak sağlayacak şekilde rutin alışkanlıkları ve uyku için uygun yerler bulacak, mamalarını paylaşacak, birbirlerine kademeli olarak alışıp diğer kediyi kabullenirken sıcaklık ve ilgi göstereceklerdir.

İki Kedinin Birbirine Alışması Ne Kadar Sürer?

Kedilerin birbirlerine alışmaları bir ya da iki gün veya birkaç hafta sürebilir. Kedilerin birbirleriyle kendilerini rahat hissetmeleri birkaç ay sürebilir; ancak onlar arasında bir ateşkes yaratabilirseniz; başarmışsınız demektir. Dışarıda geçen soğuk ve yağmurlu bir günün, büyük bir kap mamadan sonra iki dişli rakibi ateşin önünde bir araya getirmesi hayret vericidir.

Kaynaklar: ajanimo.com ve hillspet.com.tr

No Comments

Comments are closed.