Evrensel Gazetesi’nde Çıkan Röportajımız

Evrensel Gazetesi’nde Çıkan Röportajımız

“Ankara Batıkent’te geçtiğimiz ay yaşanan ve 13 köpeğin ölümüne sebep olan olay başta olma üzere hayvan katliamlarının artması hayvan hakları tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Biz de konuyla ilgili Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği (PADER) Yönetim Kurulu Başkanı ve Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Alper Karmış ile konuştuk. Saldırıların temelinde cezasızlık, ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin getirdiği bunalım hali, eğitimsizlik gibi birçok faktör olduğunu belirten Karmış, “Cezasızlığı fark eden insanlar, şiddeti artırıyor” dedi.

Hayvan hakları mücadelesine nasıl başladınız?

Bu mücadeleye başlamama bir köpek satın almam sebep oldu. O dönemde “Satın alma, sahiplen” kavramını bilmiyordum. Kendi köpeğimin önüne suyunu ve mamasını koyuyordum ama sokaktakiler ne yapıyordu? Aniden kendimi mücadelenin içinde buldum.

Neden yerel hayvan koruma görevlisi (YHKG) oldunuz? Bu konuda bilgi almak isteyenlere ne söylersiniz? YHKG neler yapar? YHKG olmak için nereye başvurmak gerekir?

YHKG olmak, kurumlar veya vatandaş karşısında sivil bir gönüllüye göre kişiye biraz daha avantaj sağlıyor çünkü bu kartı resmi kurumlar veriyor. Bu sebeple de kurumlar, YHKG’leri muhatap olarak kabul etmek zorundalar. YHKG’ler aslında sivil gönüllüler gibi çalışır ancak bunu daha resmi olarak yaparlar. Mesela; Ankara’da bu kartın eğitimi Ankara Büyükşehir bünyesinde senede bir defa veriliyor. Başvuru da bu kuruma yapılıyor. Eğer bir gönüllünün yaşadığı il veya ilçede bu imkan yoksa dilekçe ile başvurarak açılmasını talep edebiliyor. ”

Yönetim kurulu başkanımız Alper Karmış’ın Evrensel Gazetesi’nden Gülbahar Karakoç ile gerçekleştirdiği röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.