Kırşehir Barınağı

Kırşehir Barınağı

KIRŞEHİR BARINAĞINDA BİR ŞEYLER Mİ OLUYOR?
 
Farklı il ve ilçelerin barınaklarına gitmeye devam ediyoruz. Sırada ise KIRŞEHİR MERKEZ vardı. Barınağın kapısına gelir gelmez tabela dikkatimizi çekti. Yıpranmış, renkleri solmuş, kelimeler kaybolmuş. FOTOĞRAF VE VİDEO ÇEKMEK YASAK. Sizlere sormak isterim; bu durumda içeride bir şeyler dönmediğine nasıl ikna olalım?
 
Görevli kapıya geldi (Belirtmek isterim ki görevliler bize karşı nezaket sahibiydi). İçeri girmek istediğimizi söyledik ”Maalesef alamam, COVİD 19 nedeniyle valilik yasakladı” dedi. Belge görmek istedim, tabi ki gösteremedi. Müdürünüzü arayın, Ankara’dan geldiğimizi, yanımdaki arkadaşın Almanya barınaklarını elini kolunu sallaya sallaya gezdiğini, ilk barınak ziyaretinin hüsranla bitmemesi gerektiğini söylemesini istedik. ”Müdür” onay verdi. Hemen bu yasak olayını araştırdım. Belge yok. Valiliği aradım, 2 memur ”Bildiğimiz kadarıyla yasaklamayı gerektirecek bir durum yok ve yasak da yok” dediler. Belediyenin web sitesine girdim, taa Mart ayında Belediyenin kendisi yasaklamış. Neden? Bir klasik. Bütün belediyeler gibi onlar da işçileri Covid ile mücadeleye çekmiş, personel azalmış ve barınağı kapatmışlar. Hazır kapatmışken 6 aydır da açmamışlar. Bu kabul edilemez. Covid laneti belediyede, otobüste, mecliste, tatilde, berberde yok mu? Bu kurnaz uygulamaya derhal son verilmeli.
 
Yasaklara rağmen barınak temiz miydi? Epey temizdi. Hani neredeyse herhalde hayvanlara yemek vermiyorlar diyeceğimiz kadar temizdi. Belki de? Az? Olabilir.
 
İşçi bizi olabildiğince gezdirdi, bilgiler verdi. Bazı bilgiler yalandı. Mesela aldıkları tüm köpekleri gönüllüler ile işbirliği yaparak alınan yere değil SANAYİ BÖLGESİNE BIRAKTIKLARINI beyan ettiler ama konuştuğum tüm gönüllüler bunu kabul etmedi. Kabul etmedikleri gibi memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.
 
Şimdi, giren çıkan köpeklerin olduğu yeri geçelim. Asıl problem yasaklı ırkların olduğu yerde. 2018 yılında sahibinin işgüzarlığı ile sahipli Pitbul bir çocuğa saldırdı. Hem çocuk hem de annesi yaralandı. Bunun üzerine dönemin valisi Kırşehir halkından tüm yasaklı ırkların ihbar edilmesini istedi. Bir anda barınağa Pitbul ve Dogo yağmaya başladı. Barınakta 60-70 tane yasaklı ırk varmış ve 1 tane daha koyacak yer yok. Sizce 60 70 ihbar mı fazlası mı gelmiştir? Bence çok daha fazlası. Peki o fazlası ne oldu? Ayrıca orada çalışan her işçi ”Kaç adet yasaklı ırk var?” sorusuna NET cevap vermelidir. Yasaklı ırkların kafeslerin başladığı yere geldik ve işçi daha fazla ileri gitmememizi rica etti çünkü kafeslerin sağlamlığına güvenmiyormuş. Kısmen kabul edilebilir bulsak da, çok enteresan bir şey dikkatimizi çekti. NEDEN HİÇBİR YASAKLI IRK, BİR TANESİ BİLE HAVLAMADI? Hayatımız boyunca böyle bir şey görmedik. Bu hayvanlar bir şey mi yapılıyor? İnsan görmeye görmeye sakinleşme olmaz, aksine heyecan olur. Sıfır heyecan. Bu konuda siz gönüllüler neler düşünüyorsunuz?
 
Ben buradan KIRŞEHİR BELEDİYESİNİ nezaket sınırları içerisinde uyarıyorum. Yasakçı zihniyete son verin. Bir daha geleceğiz. Kapıda karşımıza yine YASAK gelirse hem DKMP’yi kapıya çağıracağız hem de Kırşehir Valiliğine gideceğiz. İnsanlar beni iyi tanır, yaparım.
 
Köpeklerle yan yana bulunan kedileri ilçenin kedici gönüllülerine teslim edin. Tedaviye muhtaç olanları bir an önce tedavi edin.
 
Bizler artık belediye yalanları dinlemek istemiyoruz!
Alper Karmış
Y.K.B